אודות הבנטונייט

קידוחים לצורך בניית תשתית להקמת מבנה עשויים להיות בעייתיים מאוד. בעבר לא היו פשרות- היו קודחים רק באדמה שלא קיימת בה סכנת קריסה של קרקע חולית או קרקע מהולה במים.

 היום, לפחות במדינת ישראל מספר הקרקעות לבנייה הולכות וקטנות ולכן יש צורך במציאת פתרונות מקוריים. אחד הפתרונות המהפכניים ביותר בעולם הבנייה והקידוח הוא לא אחר מאשר קידוח בנטונייט. לאלו מכם שלא מכירים את הבנטונייט- מדובר בחומר שמופק ממינרלים מיוחדים, רובם עשירים מאוד בנתרן ומטרתו של הבנטונייט הוא לשמש כחומר מילוי זמני ותמיכה כאשר קודחים בקרקע שיש סכנה שהדפנות שלה יקרסו לתוך הגומה שנקדחה באדמה.

אם אנחנו חושבים על כך בצורה הגיונית, עוד מגיל קטן שהיינו חופרים בורות בחוף הים היינו בתור ילדים מודעים לכך שחפירה באדמה חולית מידי עשויה לעלות בתוהו ולקרוס ככל שהבור נעשה עמוק יותר, וכך גם בעולם הבנייה.

בנטונייט הוא חומר שמסת המשקל שלו קלה יותר ממשקלו של בטון. שיטת העבודה עם בנטונייט הינה פשוטה אך בו זמנית אמורה להיעשות באופן מקצועי למידי על ידי אנשי מקצוע מיומנים שמכירים את המינונים והכמויות שיש צורך בשימוש בהם. העבודה עם חומר בנטונייט מתבצעת באופן הבא: קודחים חור באדמה ובאופן מידי מזרימים את חומר הבנטונייט בתוך חור הקידוח שיצרנו, לאחר מכן מכניסים את היסודות- הברזלים והמתכות ומתחילים ליצוק פנימה את הבטון.

כמו שציינו קודם לכן, בנטונייט הוא חומר קל יותר מבטון, מה שגורם לכך שברגע שיצקנו את הבטון הבנטונייט פשוט מתחיל לעלות ולצוף מעל היציקה של הבטון ובכך ניתן פשוט לאגור שוב את הבנטונייט ולהשתמש בו שוב פעם בקידוח נוסף בשדה באזור העבודה.

אם כן, כיום קיימות שיטות עבודה רבות ושונות בכל הקשור לתעשיית הבנייה, חלק גדול מהשיטות נועדו כדי להקל עלינו בעבודה ולסייע לנו לבנות טוב יותר מבעבר. המודעות לבניית מבנים בצורה חזקה ותקינה קיימת יותר מבעבר ושיטות העבודה שהוכנסו, כדוגמת הבנטונייט מאפשרות לנו להגיע לבנות יסודות למבנים ברמה הגבוהה ביותר שניתן לעלות על דעת.

בכל אחת מהשיטות קידוח החדשות, יש צורך בעבודה יסודית והכרה מלאה עם החומרים שמשתמשים בהם בשטח. בנטונייט הוא דוגמא נפלאה לכך שלא כל אחד יכול לעבוד עם כל חומר שבוחר ולכן ניתן למצוא מומחים שעברו הכשרות מיוחדות הן מבחינה מקצועית של הכרה עם החומר והן מבחינה בטיחותית שמא לא יקרו מקרים בהם תקלות יובילו לאסונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *